TopFirst حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net

پــــــارت شبکـــــه پــــــرداز

حفاظت الکترونیک, نظارت تصویری, حفاظت پیرامونی, سیستمهای امنیتی,  شبکه و زیرساخت, اعلام و اطفاء حریق, پیاده سازی دیتاسنتر

سیستم نظارت تصویری جامع پالایشگاه نفت پارس

نوشته شده توسط Super User. منتشر شده در پروژه های شرکت پارت شبکه پرداز

Pars-Oil-Co-Nitida حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net
نظارت جامع پالایشگاه نفت پارس

سیستمهای نظارت جامع پالایشگاه نفت پارس

پس از حادثه ناگوار پتروشیمی ماهشهر در شانزدهم تیر ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج این سوال پیش آمد که آیا سیستمهای اعلام و اطفاء حریق به خودی خود پاسخ گوی نیازهای حوزه صنعتی کشور عزیزمان هستند یا خیر؟

مسئله در ظاهر ساده است، با نصب و راه اندازی سیستمهای اعلام و اطفاء حریق در پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، سکوهای نفتی، صنایع شیمیایی، کارخانجات پولاد و ذوب آهن و چاه های نفت، به نظر میرسد که باید حریق های پیش آمده و یا حوادثی که نیاز به واکنش سریع دارند با حداکثر اولویت اطفاء شده و یا مورد بررسی قرار بگیرند، اما اطمینان قطعی و همیشگی به این سیستمها پاسخ گوی نیاز کارفرمایان محترم نیست.

در واقع باید گفت که همیشه سیستم های امنیتی پاسخ گویی کاملی ندارند و معمولا از تلفیق این سیستمها با یکدیگر نتیجه مطمئن تر و قطعی تری بدست می آید. در حادثه اخیر پالایشگاه نفت تهران نیز با این که تجهیزات ایمنی و اطفاء حریق کامل بوده، اما با توجه به درک دیرهنگام سیستمها از حادثه و نتیجتاء واکنش دیر هنگام، 10 نفر از نیروهای متخصص کشورمان در حوزه نفت جان باختند.

برای شرکتهای متولی امور امنیتی در کشور این سوال مطرح است که چگونه میتوان با بالاترین سرعت ممکن و با بالاترین ظرفیت امنیتی که تکنولوژی های نوین در اختیار ما قرار داده اند، به حوادت واکنش نشان داد. گاهی با چند دقیقه واکنش سریعتر میتوان جان جمعی از هموطنان را نجات داد و در مرحله بعد از خسارات مالی عظیم جلوگیری به عمل آورد.

پالایشگاه نفت پارس در سال 1337 تاسیس گردیده و به مدت 50 سال یکی از مهمترین و پیشرو ترین پالایشگاههای کشور در زمینه تولید روانکار ( روغن موتور ) بوده است . این پالایشگاه در جاده مخصوص کرج, کیلومتر 22 واقع شده است. این پالایشگاه با توجه به قرارگیری آن در منطقه مسکونی و شهری دارای حساسیت های ویژه‌ای میباشد. هر گونه آسیب و حادثه در این نوع اماکن صنعتی وابسته به نفت میتواند سبب خسارت غیر قابل جبران مالی و جانی گردد. پالایشگاه نفت پارس دارای سیستم های هوشمند اعلام و اطفاء حریق است اما همچنان ایرادی که در پتروشیمی بوعلی و پالایشگاه نفت تهران و دیگر اماکن این چنینی وجود داشت، در این پالایشگاه نیز به چشم می آمد. "فقدان یک سیستم نظارت جامع بر پالایشگاه"، سیستمی که مبتنی بر درک سنسورها نبوده و بر دید و آنالیز مستقیم تکیه داشته باشد. باید کاملا در نظر داشت که استفاده از سیستم هایی که تنها برای رفع و رجوع در حوزه امنیت تهیه میشوند راهکار مناسبی برای محلی پر اهمیت مانند پالایشگاه نفت پارس نبوده و نخواهد بود. به همین منظور و با اتکا به هوشمندی آن مجموعه محترم , تلاش پارت شبکه پرداز بامداد براین قرار گرفته تا از بروز ترین و کارآمد ترین سیستم های روز دنیا در این پالایشگاه استفاده نماید.

Tower-Projects-ParsOilCo-02 حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net
نظارت از دکل نفت پارس

سیستم نظارت جامع دکل های پالایشگاه نفت پارس

طرح اولیه راه اندازی این سیستم در پاییز 1395 و کمی بعد از وقایع پتروشیمی ماهشهر (بوعلی) مطرح گردید و بررسی های اولیه در این حوزه توسط شرکت پارت شبکه پرداز بامداد انجام گردید. مدتهاست که در حوزه نظارت جامع اماکن صنعتی دیگر از دوربینهای اسپیددام و ثابت استفاده نمیگردد. صورت مسئله برای کارفرمایان و بخصوص واحد های HSE و حراست این است که چگونه میتوان بدون از دست دادن حتی یک فریم از تصاویر و بدون از دست رفتن دید کلی بر روی منطقه مورد پوشش با کیفیت بالا و دقت زیاد کلیت یک حوزه پالایشگاهی را پوشش داد و از حوادث داخل مجموعه در سریعترین زمان ممکن مطلع شد و بطبع با سریعترین حالت ممکن واکنش نشان داد.

با توجه به سیستم قدیمی و غیر کارآمد اسپیددام های پالایشگاه برای کارشناسان شرکت پارت شبکه پرداز مشخص گردید که این سیستم نیاز به تفکری نوین و کارآمد برای اخذ نتیجه لازم است. دید مشرف بر کل پالایشگاه راه کاری بود که پارت شبکه پرداز برای برطرف نمودن این نقیصه در نظر گرفت. با توجه به وسعت پالایشگاه نفت پارس در ابتدا نیاز بود تا مشخص گردد که چه نوع سامانه نظارتی میتواند پوشش کافی برای سطح وسیع پالایشگاه ایجاد نماید.

مشکلات پیش رو در زمینه اجرای پروژه

در زمینه شروع کار و اجرای پروژه سیستم نظارت نصویری جامع پالایشگاه مشکلات فراوانی وجود داشت.

  1. شبکه و زیرساخت قدیمی پالایشگاه

  2. نداشتن راه کارهای مناسب در زمینه نظارت تصویری

  3. نداشتن انسجام در زمینه سیستم حفاظت الکترونیک

  4. مشکلات عدیده در زمینه کنترل در اتاق مانیتورینگ

  5. نداشتن سیستم استاتیک نظارت تصویری و حفاظت پیرامونی که در مطلبی دیگر به آن ها اشاره خواهد شد.

در این رابطه پارت شبکه پرداز پس از تحقیقات وسیع و برای اولین بار در ایران عزیز، از سامانه نظارت جامع شرکت اسپارک ایتالیا که دارای راهکارهای ویژه در حوزه ULTRA-HD بود استفاده نمود. شرکت پارت شبکه در جهت ایجاد نظارت کلی مجموعه نفت پارس تلاش نموده است تا با کمترین هزینه بهترین کارایی را از سیستم ایتالیایی اسپارک ارائه دهد و به همین منظور با استفاده از 3 دستگاه دوربین منحصر بفرد اسپارک سری نیتیدا 12000 که از تکنولوژی اولترا اچ دی و با قدرت تصویر برداری 30 فریم در ثانیه استفاده میکنند و با طراحی مدل خاص قرار گیری این نوع دوربین در نظارت کلی پالایشگاه و با ارتفاع 75 متری از سطح زمین جهت رویت جزئیات در تمامی محیط پالایشگاه را طراحی و پیشنهاد نمود.

Tower-Projects-ParsOilCo-05 حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net
دوربینهای اسپارک ULtra-HD

در بهار سال 1396 دموی اولیه دوربینهای خاص نیتیدا 12000 اسپارک در پالایشگاه نفت پارس برقرار گردید و طی یکماه نصب در این محیط ضمن بدست آمدن کارایی مد نظر کارفرما، نظر مدیریت سازمانهای IT، HSE، حراست و بازرگانی بر این قرار گرفت که این سیستم نوین برای اولین بار در ایران در پالایشگاه نفت پارس برقرار گردد. این سیستم جامع نظارتی از سیستم نظارت پیرامونی جدا عمل کرده و هیچگونه تداخلی با سایر سیستم های نظارتی موجود در مجموعه نداشته و کاملا به صورت ایزوله عمل مینماید.

پس از برقراری قرارداد با پالایشگاه نفت پارس سفارش گذاری اقلام مربوط به شرکت اسپارک ایتالیا ارائه شد و محصولات در اختیار شرکت پارت شبکه پرداز قرار گرفت. پیاده سازی این پروژه در شهریور ماه 1396 توسط کارشناسان فنی شرکت پارت شبکه پرداز آغاز گردید و طی یکهفته کار بر روی دکل 75 متری اصلی پالایشگاه نفت پارس و پس از برقراری شبکه و زیرساخت لازم، کار به پایان رسید و این سیستم تحویل شرکت پالایشگاه نفت پارس شد.

دوربینهای NITIDA 12000 برند اسپارک به صورت یک پکیج سه گانه و با دیدی که به صورت کامل پالایشگاه نفت پارس را از بالا پوشش میدهند بر روی دکل اصلی پالایشگاه برقرار گردیده و با کیفیت 12 مگاپیکسل و 30 فریم به صورت کاملا Real تصاویر تهیه شده را در اتاق مانیتورینگ به نمایش میگذارند.

در موقعیت اتاق مانتورینگ پالایشگاه نفت پارس شرایطی به وجود آورده شده که امکان دید دقیق، بدون خطا و لحظه‌ای برای افراد ناظر در اتاق مانیتورینگ پدید آورد.

Tower-Projects-ParsOilCo-04 حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net
نظارت تصویری از اتاق مانیتورینگ پالایشگاه نفت پارس

اهداف پروژه سیستم نظارت جامع پالایشگاهی نفت پارس

آنچه در این پروژه مد نظر بوده رسیدن به موقعیتی برای نظارت کنندگان بر پالایشگاه بوده که بتوانند در لحظه به حوادث و موقیعت های مختلف و دور و نزدیک پالایشگاه اشراف داشته و به صورت آنی نسبت به اعلام خطر در موقعیتهای مکانی مختلف اقدام نمایند. موضوع مهم در این پروژه این نگاه است که به طور کلی سرعت دید نظارت کنندگان و سرعت آنالیزهای تصویری مبتنی بر تشخیص نور بسیار بسیار بالاتر از سرعت آشکار سازهای حریق مبتنی بر تشخیص دود و گرما و شعله است. به همین ترتیب چنانچه حوزه نظارت در اتاق مانیتورینگ بتواند در زمان لازم حوادث را تشخیص دهد زمان واکنش بسیار بالا خواهد رفت. در واقع این سیستم میتواند هم نظارت کننده باشد و هم کامل کننده سیستم ایمنی پالایشگاه نفت پارس. ترکیب این سیستم با آنالیتیک های تصویری میتواند ضامنی باشد بر نظارت هرچه بهتر بر این حوزه مهم صنعت نفت.

در حال حاضر در این پالایشگاه موقعیت واکنش سریع به حوادث از طریق نظارت کامل بر کلیه اماکن صنعتی فراهم گردیده است. سیستم به صورت هوشمند و با حداکثر توان در حال تصویر برداری بوده و برای ناظر این موقعیت را فراهم می آورد که بتواند هر لحظه از اتفاقات سرتاسر پالایشگاه با خبر گردد.

پروژه نظارت جامع پالایشگاهی در شرکت نفت پارس در 25 شهریورماه 1396 به صورت کامل تحویل شرکت پالایشگاه نفت پارس گردید. در ذیل همین مطلب میتوانید گاری تصاویر مربوط به این پروژه را مشاهده فرمائید.


مطالب مرتبط

گیت کنترل تردد پالایشگاه نفت پارس

حفاظت الکترونیک Electronic Protection

ذخیره سازی تصویر Recording Systems

سازمان فروش شرکت پارت شبکه پرداز

تجهیزات نظارت تصویری اسپارک Spark

طراحی ویژه اتاق مانیتورینگ Monitoring Room

دوربین های مداربسته تحت شبکه IP Camera

پارت شبکه پرداز در وندور لیست وزارت نفت قرار گرفت

محصولات اسپارک ایتالیا Spark Ultra-HD

محصولات هلوکیبل آلمان Helukabel

نظارت تصویری Surveillance Cameras

شبکه و زیر ساخت Network Design


Tags: iso 9001 standards hse part network survillance partnetwork.net دوربین مداربسته حفاظت پیرامونی نظارت تصویری Helukabel شبکه های کامپیوتری حفاظت اماکن امنیت پیرامون طراحی مشاوره سیستمهای امنیتی Spark Ultra-HD Ultra-HD اسپارک اسپارک ایتالیا Spark Nitida Nitida 12000 Nitida 36000 Nitida 62000 IP camera دوربین IP پیاده سازی پروژه پیاده سازی نصب و راه اندازی پارت شبکه پرداز پروژه های نفتی حراست نفت شرکت ملی نفت وندور لیست نفت شرکت گاز دوربین مدار بسته شبکه و زیرساخت فروش دوربین مداربسته آموزش نظارت تصویری آموزش حفاظت پیرامونی برند اسپارک استاندارد ها آموزش دوربین مداربسته اتاق مانیتورینگ Monitoring Room مانیتور صنعتی راهکارهای نظارت تصویری مجری سیستمهای امنیتی و نظارتی و حفاظتی نصب و راه اندازی دوربین فیبر نوری هلوکیبل فیبر هلوکیبل حفاظت الکترونیک سیستمهای حفاظت الکترونیک شبکه های ایمنی حفاظت الکترونیکی پروژه نفت پارس نظارت پیرامونی نفت پارس نظارت جامع پالایشگاهی نظارت تصویری نفت پارس دوربینهای نفت پارس اتاق مانیتورینگ نفت پارس نظارت جامع نفت پارس سیستم امنیتی نفت پارس حفاظت الکترونیک نفت پارس

ساعت کار شرکت پارت شبکه پرداز

شرکت پارت شبکه پرداز در همه روزها از ساعت 9 الی 17 و پنجشنبه ها از ساعت 9 الی 13.30 آماده پاسخ گوئی کامل میباشد. در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی شرکت تعطیل میباشد. همچنین برای مشاوره در زمینه پروژه های سیستمهای امنیتی و دوربین مداربسته (بازدید و طراحی)، میتوانید از همکاری پرسنل پارت شبکه پرداز استفاده نمائید. پارت شبکه پرداز آماده همکاری با شما در زمینه پروژه های سیستمهای حفاظت الکترونیک ، شبکه و زیرساخت ، برقراری دیتاسنتر ، نظارت تصویری و دوربین مداربسته ، اعلام و اطفاء حریق ، حفاظت پیرامونی ، سیستمهای برق بدون وقفه و هوشمند سازی ساختمان میباشد. تلفن های تماس: 81-88302380-021 فکس: 88811829-021

با ما در تماس باشید

تائیدیه های شرکت پارت شبکه پرداز

Google-Analytics-icon حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net Oil-Ministry-AVL حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net Alexa حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net
Tag-Logo حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net HSE-Logo حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net Indicsoft-ISO-9001-2008-Certified حفاظت الکترونیک نفت پارس | Pars Oil Security - PartNetwork.Net