TopFirst اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net

پــــــارت شبکـــــه پــــــرداز

حفاظت الکترونیک, نظارت تصویری, حفاظت پیرامونی, سیستمهای امنیتی,  شبکه و زیرساخت, اعلام و اطفاء حریق, پیاده سازی دیتاسنتر

اتاق سرور Server Room

نوشته شده توسط Super User. منتشر شده در خدمات شرکت پارت شبکه پرداز

Server-Room اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net

 اتاق سرور Server Rooms

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و سیستمهای Server Room

یکی از اصلی ترین و مهمترین فعالیتهای شرکت پارت شبکه پرداز برقراری سیستمهای اتاق سرور و دیتاسنتر میباشد. پارت شبکه پرداز با سابقه ای طولانی در زمینه طراحی، مشاوره و پیاده سازی سیستمهای اتاق سرور و دیتاسنتر توانسته جایگاه مناسبی را در این عرصه به خود اختصاص دهد. اما پیش از هر چیز باید دانست که چرا هر شرکت کوچک با بزرگی به اتاق سرور نیازمند است.
هر سازمان و موسسه ای یک روز ناگزیر است که مکانی بنام اتاق سرور برای خود ایجاد کند. اگرچه شرکتها و پیمانکاران زیادی هستند که تمام مراحل اجراء یک اتاق سرور را انجام داده و همه چیز را حاضر و آماده تحویل میدهند ولی داشتن کمی اطلاعات در خصوص راه اندازی اتاق سرور برای هر فرد دست اندرکاری لازم است. تعداد کمی از مدیران سیستم های رایانه متوجه اهمیت برنامه ریزی قبلی برای راه اندازی یک اتاق سرور هستند . ما هم همینطور هستیم غافل از اینکه داشتن برنامه ریزی برای آینده  حجم زیادی از وقت ، پول و مشکلات آینده شما را کاهش خواهد داد.
Data-Center-05 اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net
 1. تفکر درباره دلایل نیاز به اتاق سرور
  ظاهرا ساده به نظر میرسد ، اما براساس  تجربه شخصی باید به به مدیران یادآوری کرد که طرح هایشان باید احتیاجاتشان را پوشش دهد! این که چه تجهیزات از شبکه و زیرساخت در حال حاضر نیاز دارید و در آینده چه چیزی نیاز خواهید داشت؟
  ممکن است در حال حاضر ، همه تجهیزات شما در یک رک کوچک جای بگیرد، اما در پنج سال آینده چقدر فضا نیاز خواهید داشت؟ اگرچه اطلاع از اینکه چقدر فضا در آینده نیاز خواهید داشت امکانپذیر و تاثیر گذار در بودجه میباشد ، اما برنامه ریزی قبلی برای این مساله  امکانات بیشتری را در این خصوص در اختیار شما قرار میدهد. هنگامی تحقیقات شما در مورد میزان فضای مورد نیاز به نتیجه رسید، زمان آن فرا میرسد که مافوق های خود را متقاعد کنید که برآوردهای شما صحیح و عملی است:

  اول: شماباید به مافوق های خود نشان دهید که در حال حاضر چندنفر پرسنل و چه مقدر تجهیزات باید درآن فضا جای داده شود.

  دوم :باید به آنها بگویید که طبق برآوردهای شما،شرایط در 5 یا 10 سال آینده چگونه خواهد بود. اعلام کنید که توسعه در آینده چه میزان هزینه خواهد داشت ،ده سال دیگر هزینه تاسیسات و تجهیزات قطعا افزایش خواهد داشت . به آنها یادآوری کنید که اگر مجبور شوید تجهیزاتی را به هر مکان دیگری منتقل کنید مجبور خواهید شد کابل کشی نیز انجام دهید. نکته کلیدی که باید روشن کنید این است که با انجام این عملیات در حال حاضر شما در بودجه موسسه صرفه جویی خواهید نمود .اگر بتوانید این اطلاعات را به همراه نمودار و یا سایر اطلاعات دیگر نمایش دهید قطعا موفق خواهید شد.

 2. یافتن مکان مناسب اتاق سرور
  یکی از مهم ترین مراحل طراحی یک اتاق سرور پیدا کردن محل مناسب است .اجازه دهید این نکته را با یک مثال منفی نشان روشن کنم :
  من برای یک شرکت است که در یک ساختمان سه طبقه واقع شده بود کار میکردم. بر روی پشت بام این ساختمان یک اتاق کوچکتر قرارداشت که دارای تهویه مطبوع بود و ایمن سازی نیز شده بود. مدیر خدمات کامپیوتر بطور ناگهانی تصمیم گرفت که تا محل کارش را به همان اتاق بالای پشت بام منتقل کند تا بدون مزاحمت به کارهایش برسد.         
  ظاهرا ایده خوبی بود  اما همانطور که او هم به سرعت متوجه شد ، ایده جالبی نبود! هربار که فردی تماس میگرفت او مجبور بود برای دسترسی به مههترین منابع مورد نیازش وقت زیادی را برای رفت آمد هدر بدهد :کلاینتهای شبکه اش!  هزینه های کابل کشی بسیار بالا است. 
  شما با انتخاب یک محل مرکزی در ساختمان میتوانید از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید.بهترین مکان در طبقه اول و در کنار دفتر مدیریت است ، به این دلیل که قاعدتا شما با مدیران بیش از هر فرد دیگری در تماس و ارتباط هستید.بخاطر داشته باشید که هرقدر سریعتر به نیازهای مشتریانتان پاسخ بدهید ، شناخته شده تر خواهید شد!
  با استفاده از یک مکان مرکزی ، وقت کمتری را در رفت و آمد برای ارائه سرویس تلف خواهید نمود . همچنین اگر در یک مکان مرکزی قرار بگیرید ، صرفه جویی زیادی در هزینه های کابل کشی انجام خواهید داد .شما کابل های کوتاهتری استفاده خواهید نمود ، نیاز به نگهداری کمتری خواهید داشت ، به سخت افزارهای کمتری ( ازقبیل روتر) نیاز خواهید داشت و نگران نقشه کشی های کمتری خواهید بود.
 3. آراستن فضای ظاهری اتاق سرور
  امروزه ، هنوز بخش کامپیوتر یکی از مهم ترین بخش های هر کسب و کار است. شما علاقه خواهید داشت که نشان بدهید مرکز همه چیز هستید . اگر از دیگران جدا شده باشید ، دیگران ممکن است ندانند که چگونه با شما تماس بگیرند و ممکن است تلاش کنند که مشکلاتشان را شخصا رفع کنند.در بدترین شایط ممکن است آنها تصمیم بگیرند که از مشکلات صرفنظر کنند و به هر طریق ممکن کارشان را انجام بدهند.این معمولا باعث مشکلات بزرگتری میشود.
 4. در اتاق سرور محدودیت ایجاد کنید
  برخی از مدیران سیستم ترجیح میدهند که اتاق سرور را ایزوله کنند تا کسی به کامپیوترها دسترسی نداشته باشد.   به دلایلی کارمندان علاقه دارند که در اتاق سرور جمع شوند ، بعضی مواقع کارمندان احساس راحتی بیشتری میکند اگر بتوانند مشکلات را شخصا با شما درمیان بگذارند ، بعضی مواقع آنها فقط برای یک گپ کوتاه به آنجا می آیند. بهترین راه برای این مساله محدودنمودن دسترسی به اتاق سرور برای کارمندان ، بجز کارمندان بخش IT میباشد. میتوانید دسترسی به اتاق کامپیوترها را بوسیله سیستمهای دسترسی با کارت و یا دستگاههای رمزی محدود کنید.در عین حال میتوانید تماس خود با سایرین را بوسیله راه اندازی یک سیستم ایمیل حفظ کنید.به این ترتیب سایرین میتوانند مشکلات خودرا به شما از طریق ایمیل اعلام کنند.
 5. کنترل محیط اتاق سرور
  اتاق که در آن  تجهیزات کامپیوتری خودرا نگهداری میکنید باید الکتریسته ساکن، اختلالات مغناطیسی و  نویزهای برقی حاصل از ترانسفورماتور و چراغ های فلورسنت باشد. شما باید یک پد استاتیک در نزدیکی در ورودی اتاق قرار دهید. کارمندان  باید یادبگیرند که چگونه از این پد استفاده  کنند. . به دلایل روشن ، اتاق را باید تهویه مطبوع داشته باشد ، و آن را باید تمیز و عاری از گرد و غبار نگهداری نمود.  درجه حرارت را کمتر از 72 درجه فارنهایت ثابت کنید و اگر تجهیزات زیادی نصب کرده اید ، شایدلازم باشد که درجه حرارت را پایینتر هم بیاورید.
  تجهیزات کامپیوتری آنطور که عموما تصور میشود به خاک و غبار حساس نیستند ولی احتیاط از پشیمانی بهتر است .معمولا استفاده از فیلتر در سیستم های تهویه ، خاک و غبار را از فضا خارج خواهد نمود.
  در اکثر ایالت ها ، شما باید به الزامات خاص که آتش نشانی  مشخص نموده است عمل کنید .ممکن در صورت بروز آتش سوزی مجبور باشید اتاق سرور را کاملا ایزوله کنید. در اینگونه موارد معمولا درب ورودی باید بطور خودکار قفل شود.سپس یک گاز آتش خاموش کن بطور خودکار در داخل اتاق سرور پخش خواهد گردید و آتش را خاموش خواهد نمود. شرایط اضطراری را تمرین کنید اگرچه این روش آتش را خاموش خواهد نمود ولی ممکن است باعث زخمی شدن یا کشته شدن پرسنل داخل اتاق شود. بنابراین بسیار مهم است که افراد متفرقه خارج از اتاق سرور باشند و همه کارکنان هم آموزشهای ایمنی لازم را گذرانده باشند.خوشبختانه اینگونه اتاقها معمولا به سویچهایی مجهز هستند که اگر فردی در داخل اتاق گرفتار شده بود میتواند قفلها را باز کند.
   اداره کردن یک واحد IT می تواند بسیار ترسناک باشد. از کنترل خارج شدن هرچیزی ممکن است که به راحتی پیش بیاید.اگر مرتکب کم کاری یا بی توجهی شوید ، آبروی  واحد شما خواهد رفت.راز سازمان یافته بودن این است که برهمه چیز مسلط باشید.در بخش قبل با مقدمات راه اندازی یک اتاق سرور آشنا شدیم.در این بخش به مواردی پرداخته خواهد شد که بروز آنها میتواند دردسر ایجادکند.به شما نشان داده خواهد شد که چگونه از لیستها و صفحات گسترده برای مدیریت اتاق سرور استفاده کنید.این صفحات گسترده همه مشکلات شما را رفع نخواهدکرد ولی به شما کمک خواهد نمود که همه چیز را سازمان یافته نگهدارید.

Data-Center-01 اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net

اداره کردن یک واحد IT می تواند بسیار ترسناک باشد. از کنترل خارج شدن هرچیزی ممکن است که به راحتی پیش بیاید.اگر مرتکب کم کاری یا بی توجهی شوید ، آبروی  واحد شما خواهد رفت.راز سازمان یافته بودن این است که برهمه چیز مسلط باشید.در بخش قبل با مقدمات راه اندازی یک اتاق سرور آشنا شدیم.در این بخش به مواردی پرداخته خواهد شد که بروز آنها میتواند دردسر ایجادکند.به شما نشان داده خواهد شد که چگونه از لیستها و صفحات گسترده برای مدیریت اتاق سرور استفاده کنید.این صفحات گسترده همه مشکلات شما را رفع نخواهدکرد ولی به شما کمک خواهد نمود که همه چیز را سازمان یافته نگهدارید.

تلفن های تماس پارت شبکه پرداز: 88302381 - 88302380 - 021 داخلی 101 و 110


مطالب مرتبط

سازمان فروش شرکت پارت شبکه پرداز

پیاده سازی شبکه و زیرساخت (بخش اول)

دیتاسنتر Data Center

شبکه و زیر ساخت Network Design

محصولات هلوکیبل آلمان Helukabel

محصولات سیسکو آمریکا Cisco Switches

طراحی پروژه ها EPC

پارت شبکه پرداز در وندور لیست وزارت نفت قرار گرفت

سرورهای اچ پی آمریکا HP

محصولات وایرلس میکروتیک لاتویا Microtik


Tags: power data datacenter room partnetwork.net شبکه دیتاسنتر پایگاه داده یو پی اس برق بدون وقفه هلوکیبل Helukabel شبکه های کامپیوتری امنیت لوله های نفت سیستمهای امنیتی سیسکو Smart Switch سویچ های POE پیاده سازی پروژه پیاده سازی نصب و راه اندازی پارت شبکه پرداز پروژه های نفتی سرورهای اچ پی سویچ های سیسکو سویچ سیسکو سیسکو سویچ سویچ POE سیسکو UPS JetPower Jetpower یو پی اس جت پاور شبکه و زیرساخت فروش سیسکو فروش تجهیزات شبکه فروش سویچ آموزش آموزش شبکه آموزش دیتاسنتر فروش پارت شبکه برند سیسکو آموزش سیسکو مجری سیستمهای امنیتی و نظارتی و حفاظتی سوئیچ سیسکو سوئیچ های سیسکو سیسکو سوئیچ کابل هلوکیبل طراحی دیتاسنتر مشاور دیتاسنتر راه اندازی دیتاسنتر اجرای دیتاسنتر مجری دیتاسنتر پیاده سازی دیتاسنتر

ساعت کار شرکت پارت شبکه پرداز

شرکت پارت شبکه پرداز در همه روزها از ساعت 9 الی 17 و پنجشنبه ها از ساعت 9 الی 13.30 آماده پاسخ گوئی کامل میباشد. در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی شرکت تعطیل میباشد. همچنین برای مشاوره در زمینه پروژه های سیستمهای امنیتی و دوربین مداربسته (بازدید و طراحی)، میتوانید از همکاری پرسنل پارت شبکه پرداز استفاده نمائید. پارت شبکه پرداز آماده همکاری با شما در زمینه پروژه های سیستمهای حفاظت الکترونیک ، شبکه و زیرساخت ، برقراری دیتاسنتر ، نظارت تصویری و دوربین مداربسته ، اعلام و اطفاء حریق ، حفاظت پیرامونی ، سیستمهای برق بدون وقفه و هوشمند سازی ساختمان میباشد. تلفن های تماس: 81-88302380-021 فکس: 88811829-021

با ما در تماس باشید

تائیدیه های شرکت پارت

Google-Analytics-icon اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net Oil-Ministry-AVL اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net Alexa اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net
Tag-Logo اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net HSE-Logo اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net Indicsoft-ISO-9001-2008-Certified اتاق سرور - پارت شبکه | Server Room - PartNetwork.Net