TopFirst شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net

پــــــارت شبکـــــه پــــــرداز

حفاظت الکترونیک, نظارت تصویری, حفاظت پیرامونی, سیستمهای امنیتی,  شبکه و زیرساخت, اعلام و اطفاء حریق, پیاده سازی دیتاسنتر

شبکه های بیسیم Wireless Network

نوشته شده توسط Super User. منتشر شده در خدمات شرکت پارت شبکه پرداز

Wideless-Network شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net

شبکه های بیسیم Wireless Network

واژه بی‎سیم پس از اختراع تلگراف بی‎سیم و در مقابل «مخابرات باسیم» (Wired Communiation) ابداع شد و یکی از مهمترین رشته های سیستم های شبکه و زیرساخت و حتی نظارت تصویری می باشد. بی سیم‎ها انواع گوناگون دارند و در کاربردهای مختلف رسانه‎ای، صنعتی، نظامی، تفریحی، و در باندهای فرکانسی و توان‎های ارسال و دریافت متفاوت در کاربردهایی‎ مانند تلفن سلولی، سامانه موقعیت‎یاب جهانی، دستگاه‎های کنترل از راه دور، صفحه کلید بی‎سیم، تلویزیون ماهواره‎ای، سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته ، ملزومات حفاظت پیرامونی ، هوشمند سازی ساختمان و سیستم های نوبت دهی بانکی مورد استفاده قرار دارند.

ارتباط بی‎سیم یا مخابرات بی‎سیم (به انگلیسی: Wireless Communication) به انتقال اطلاعات بدون رابط سیم و بوسیله امواج الکترومغناطیسی گفته می‎شود. فاصله‎ای که اطلاعات انتقال داد می‎شود می‎تواند کوتاه یا بلند باشد.

تاریخچه شبکه های بیسیم

قدیمی‎ترین ارتباط بی‎سیم به دوران ماقبل دنیای مدرن باز می‎گردد که از دود، آتش، پرچم، و غیره برای انتقال پیام در فواصل دور استفاده می‎شد نظریه ریاضی امواج الکترومغناطیسی توسط ماکسول در سال ۱۸۷۳ میلادی پیشنهاد شد. هاینریش هرتز در سال ۱۸۸۷ میلادی وجود این امواج را نشان داد. مخابرات بی‎سیم رادیویی حدود سال ۱۸۹۷ میلادی توسط گولیلمو مارکونی ابداع شد. مارکونی موفق به ارسال تلگراف بی‎سیم برای حرف S در فاصله حدود سه کیلومتری شد. تلگراف بی‎سیم برای اولین بار توسط ارتش انگلستان در آفریقای جنوبی در سال ۱۹۰۰ در جنگ بوئر دوم مورد استفاده قرار گرفت. در این جنگ نیروی دریایی انگلیس از دستگاه مارکونی برای مکالمه میان کشتی‎هایش در خلیج دلاگوا استفاده کرد.

Wireless-03 شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net

گسترش ارتباطات بی سیم

مخابرات بی‎سیم به عنوان رشته‎ای علمی از دهه ۱۹۶۰ میلادی مورد مطالعه بوده، اما از اواسط دهه ۹۰ میلادی تحقیقات روی آن شدت یافته‎است. این متأثر از دلایل متعددی بوده‎است.

افزایش تقاضاهای مردمی برای ارتباطات بی‎سیم اولین دلیل می‎باشد. تا انتهای دهه اول قرن بیست و یکم تقاضاها عمدتاً به سیستم‎های تلفن همراه مربوط می‎شده ‎است چنانچه در سال ۲۰۰۲ میلادی تعداد تلفن‎های همراه در سطح جهان از تعداد تلفن‎های با خط ثابت فراتر رفت. در سال ۲۰۰۵ میلادی میلادی حدود دو بیلیون کاربر تلفن همراه در دنیا وجود داشته‎است. در ماه نوامبر ۲۰۰۷ این تعداد تلفن‎های همراه به ۳٫۳ بیلیون رسید. اما انتظار می‎رود که در آینده کاربردهای انتقال بی‎سیم داده (اطلاعات) از اهمیت بیشتری برخوردار شود.

دلیل دوم توجه به سامانه‎های بی‎سیم پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی VLSI بوده که امکان پیاده سازی الگوریتم‎های پردازش سیگنال‎های پیچیده را در ابعاد کم و با توان مصرفی کم فراهم کرده‎است.

دلیل سوم موفقیت استانداردهای مخابرات بی‎سیم دیجیتال نسل دوم و خصوصاً استاندارد دسترسی چندگانه تقسیم کدی (CDMA) بوده‎است. اما از آنجایی که سامانه‎های نسل دوم شبکه تلفن همراه اساسا برای انتقال صوت طراحی شده بودند و ویژگی‎های اصلی آنها مانند نرخ مخابره و تاخیر زمانی قابل قبولشان برای کاربردهای صوتی تنظیم شده بود، نسل سوم شبکه تلفن همراه ظهور و توسعه یافته‎اند.

اما شکی نیست که مهمترین دلیل پیشرفت روز افزون ارتباطات بی سیم و شبکه های وایرلس، کاربرد فراوان این فناوری در پیشرفت شبکه های کامپیوتری و ارتباطات رادیوئی مبتنی بر شبکه و زیرساخت است.

در حال حاضر محققین در حال تحقیق و توسعه نسل چهارم شبکه تلفن همراه هستند که نرخ انتقال را تا ۱۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برای هر کاربر فراهم می‎کند (شبکه‎های امروزی نسل سوم امکان انتقال داده تا سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه را در برخی از نقاط جهان فراهم کرده‎اند). انتظار می‎رود که نسل چهارم تلفن‎های همراه کاربردهای زیادی در تجارت همراه داشته باشد.

Wireless-01 شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net

ساختار مخابرات بی سیم

  • مدولاسیون
  • آنتن
  • کانال بی‎سیم

 بر خلاف مخابرات باسیم که هر جفت فرستنده و گیرنده بوسیله رابط ‎های مجزا و ایزوله از هم به هم متصل شده‎اند، در مخابرات بی سیم کاربران در هوا مخابره کرده و تداخل زیادی بین آنها وجود دارد. این تداخل متشکل از تداخلی است که بین فرستنده‎هایی که با یک گیرنده خاص در ارتباط هستند، تداخلی که بین یک فرستنده خاص و چند گیرنده اش وجود دارد، و تداخلی که بین جفت‎های مختلف از فرستنده و گیرنده وجود دارد.

امواج رادیویی فرکانس پایین هنگام حرکت معمولا سطح زمین را دنبال می‎کنند، ولی امواج با فرکانس بالاتر (مثلا حدود ۳۰۰ مگاهرتز) در خطوط مستقیم منتشر می‎شوند. فرکانس کاری مخابرات بی‎سیم در فضای باز فرکانس‎های زیر ۳۰ گیگاهرتز است، زیرا امواج با فرکانس بالاتر تضعیف قابل ملاحظه‎ای در جو داشته و بعلاوه تولید امواج با این فرکانس، تقویت، مدولاسیون و آشکارسازی آنها از لحاظ عملی مشکل می‎باشد. در فرکانس‎های بالاتر از ۱۰۰۰ گیگاهرتز وارد مخابرات نوری می‎شویم که در حال حاضر تنها از طریق فیبرهای نوری (و نه در فضای باز) انجام می‎پذیرد.

تفاوت‎های عمده مخابرات بی‎سیم با مخابرات باسیم وجود محو شدگی و تداخل است. این دو موضوع پژوهشگران را با چالش‎هایی روبرو کرده که در مخابرات با سیم وجود نداشته و بخش عمده‎ای از مطالعات به آنها اختصاص داده شده‎است. پدیده محو شدن به تغییرات زمانی کیفیت کانال گفته می‎شود. محو شدگی بدلیل بر هم کنش سیگنال‎هایی که از چند مسیر مختلف در هوا از فرستنده به گیرنده میرسند (محو شدگی چند مسیری)، و همچنین بدلیل از دست رفتن یک مسیر بین فرستنده و گیرنده بدلیل ضعیف شدن آن مسیر و یا قرار گرفتن یک مانع در مسیر (سایه کردن موانع) است.

Wireless-02 شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net

امواج

گستره فرکانسی بصورت دلبخواهی به باندهای مختلفی تقسیم بندی شده‎است. بخش‎های مختلف طیف به کاربران مختلف مانند رادیو و تلویزیون و تلفن بی‎سیم و غیره اختصاص داده‎است. معروفترین دسته بندی گستره فرکانسی، دسته بندی اتحادیه بین‎المللی مخابرات راه دور (ITU) می‎باشد. از سوئی کاربردهای متفاوت شبکه های بیسیم در سیستمهای نظارت تصویری ، دوربین مداربسته ، شبکه و زیرساخت ، هوشمند سازی ساختمان و حفاظت پیرامونی به طور کلی بر مبنای همین استاندارد ها میباشد.

امنیت ارتباطات بی سیم

ماهیت باز سامانه‎های بی‎سیم امکان استراق سمع را به آسانی فراهم می‎کند. هر گیرنده‎ای که در فرکانس مربوطه تنظیم شود توانایی دریافت سیگنال را داشته و بعلاوه امکان فهمیدن اینکه چه کسی سیگنال را استراق سمع می‎کند وجود ندارد. گاهی‎ صرف وجود سیگنال می‎تواند اطلاعات خصوصی افراد را فاش کند. مثلا استفاده از تلفن همراه ممکن است موقعیت شخص و حرکات او را تا حدی آشکار کند. امروزه استفاده از سامانه‎های وای-فای رواج یافته و در صورتی که اطلاعات رمزگذاری نشوند و یا از روش‎های رمزگذاری قدیمی مانند معادل امنیت سیمی (WEP) استفاده شود، امکان سرقت اطلاعات وجود دارد.

پارت شبکه پرداز با سابقه طولانی در زمینه پیاده سازی سیستمهای شبکه و زیرساخت مبتنی بر فناوری ارتباطات بیسیم و شبکه های وایرلس این توان را دارد که در اقصی نقاط کشور به طراحی ، مشاوره و پیاده سازی شبکه های بیسیم بپردازد.

تلفن های تماس پارت شبکه پرداز: 88302381 - 88302380 - 021 داخلی 101 و 110


مطالب مرتبط

سازمان فروش شرکت پارت شبکه پرداز

شبکه و زیر ساخت Network Design

پروژه های شرکت پارت شبکه پرداز

محصولات هلوکیبل آلمان Helukabel

محصولات وایرلس میکروتیک لاتویا Microtik

ارتباطات ماهواره ای بر اساس VSAT

دوربین های مداربسته تحت شبکه IP Camera

سوئیچ های سیسکو Small Business

فیبر نوری Fiber Optic

سرورهای دل آمریکا Dell Servers


Tags: ایزو 9001 network certificate part network security wireless partnetwork.net partnetwork.ir شبکه تجهیزات هلوکیبل Helukabel وایرلس بیسیم شبکه های کامپیوتری طراحی سیستمهای امنیتی پیاده سازی پروژه پیاده سازی نصب و راه اندازی پارت شبکه پرداز پروژه های نفتی شرکت ملی نفت وندور لیست نفت شبکه و زیرساخت فروش تجهیزات شبکه آموزش آموزش شبکه فروش برند میکروتیک میکروتیک محصولات میکروتیک وایرلس میکروتیک بیسیم میکروتیک تجهیزات وایرلس محصولات Microtik وایرلس Microtik فروش میکروتیک آموزش میکروتیک Microtik Micro Tik پروژه میکروتیک گانفیگ میکروتیک گانفیگ Microtik نصب و راه اندازی میکروتیک نصب میکروتیک نصب Microtik وی ست VSAT ارتباطات ماهواره ای Vsat Connectivity مجری سیستمهای امنیتی و نظارتی و حفاظتی کابل هلوکیبل کابل Helukabel

ساعت کار شرکت پارت شبکه پرداز

شرکت پارت شبکه پرداز در همه روزها از ساعت 9 الی 17 و پنجشنبه ها از ساعت 9 الی 13.30 آماده پاسخ گوئی کامل میباشد. در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی شرکت تعطیل میباشد. همچنین برای مشاوره در زمینه پروژه های سیستمهای امنیتی و دوربین مداربسته (بازدید و طراحی)، میتوانید از همکاری پرسنل پارت شبکه پرداز استفاده نمائید. پارت شبکه پرداز آماده همکاری با شما در زمینه پروژه های سیستمهای حفاظت الکترونیک ، شبکه و زیرساخت ، برقراری دیتاسنتر ، نظارت تصویری و دوربین مداربسته ، اعلام و اطفاء حریق ، حفاظت پیرامونی ، سیستمهای برق بدون وقفه و هوشمند سازی ساختمان میباشد. تلفن های تماس: 81-88302380-021 فکس: 88811829-021

با ما در تماس باشید

تائیدیه های شرکت پارت

Google-Analytics-icon شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net Oil-Ministry-AVL شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net Alexa شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net
Tag-Logo شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net HSE-Logo شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net Indicsoft-ISO-9001-2008-Certified شبکـه بیسیم پارت شبکه پرداز | Wireless Network - PartNetwork.Net